Co je DM1

Diabetes Mellitus 1. typu je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém zničí v těle tzv. beta buňky, které vytváří hormon inzulín. Ten je zodpovědný za přenos cukru (glukózy) z krve přes buněčné stěny do samotných buněk, kde je využíván jako palivo. A to nejen do svalových buněk, ale i do buněk všech orgánů, včetně mozku. Pokud v těle není inzulín, cukr se do buněk nedostane a tělo nemá energii. A protože diabetikům 1. typu přestane slinivka břišní inzulín tvořit úplně, změny jejich glykémie (hladiny cukru v krvi) jsou velmi rychlé. Rychlé výkyvy jsou jak směrem dolů (hypoglykemie) tak nahoru (hyperglykemie). Spouštěcím mechanismem autoimunitního děje je pravděpodobně virová infekce či kontakt s jiným exogenním nebo endogenním agens. Ještě před sto lety bylo stanovení této diagnózy rovno rozsudku smrti. Lék neexistoval. Teprve v roce 1921 možnost použití inzulínu v léčbě diabetu odhalili kanadští vědci Sir Frederick Grant Banting a Charles Best, když se jim podařilo extrahovat „čistý“ inzulin ze slinivky krav. Přelom v léčbě je popsán takto:

„Vypadalo to na další den plný beznaděje, na jehož konci měly být malé bílé rakve. Pak se ale otevřely dveře dětského nemocničního pokoje na univerzitě v Torontu a dovnitř vstoupili lékaři s injekcemi. Představte si pokoj plný rodičů, kteří sedí u postele a čekají na nevyhnutelnou smrt svého dítěte. Vědci šli od lůžka k lůžku a začali dětem injekčně aplikovat nový čistý extrakt – inzulin. Když aplikovali látku poslednímu dítěti v kómatu, začalo se probouzet první dítě. Jedno po druhém se všechny děti probraly z kómatu. Dřívější pokoj smrti a neštěstí se stal místem radosti a naděje.“

Od té doby se svět posunul významně vpřed a dnešní diabetici, pokud mají možnost využívat všechny dostupné pomůcky, mohou žít plnohodnotný život jen s minimálním omezením. K tomu potřebují v každém okamžiku znát hodnotu své glykémie, aby se mohli správně rozhodovat o aplikaci a dávkování inzulínu a zdroje krevního cukru, tedy sacharidů. Diabetik si musí pravidelně aplikovat inzulín a jíst pravidelně určené dávky sacharidů. Podle hodnoty glykémie se inzulín dávkuje, popřípadě se doplňují sacharidy anebo cukry. Je to nikdy nekončící proces sledování glykémie a správné volby kompenzace tak, aby se glykémie držela ve stanoveném pásmu. To je důležité pro to, aby se eliminovaly pozdní, chronické komplikace a negativní vlivy diabetu. Mezi ně patří postižení očí, jednak sítnice, tak i očních čoček, postižení ledvin, postižení nervových vláken zajišťujících dobrou funkci útrobních orgánů, trávicího ústrojí na nervovou soustavu, následné neuropatie a postižení srdce a velkých cév.

Léčení dětského diabetu je poměrně náročné a vyžaduje trvalé úsilí rodičů i dítěte samotného. Aby dítě s DM 1 žilo plnohodnotný život, musí respektovat určité zásady a pravidelně provádět nepříjemné léčebné úlohy. Léčba dítěte s diabetem zahrnuje:

  • Pravidelnou aplikaci inzulínu
  • Pravidelné sledování hladiny cukru v krvi – selfmonitoring
  • Dodržování pravidel zdravého stravování
  • Správnou fyzickou aktivitu

Jak můžu pomoci

Děkujeme všem, kteří i v dnešní nelehké době mají sociální cítění, a dokážou podpořit ty, kteří to opravdu potřebují. Pokud náš nadační fond opravdu chcete podpořit, tak můžete několika způsoby.

 

Podpořit

Přispějte na účet:  237764949/0600

Děkujeme všem, kteří i v dnešní nelehké době mají sociální cítění, a dokážou podpořit ty, kteří to opravdu potřebují. Pokud náš nadační fond opravdu chcete podpořit, tak můžete několika způsoby.

Je možné sledovat své připsáné částky: https://transparentniucty.moneta.cz/homepage/-/transparent-account/237764949

Převod na účet

Zasláním finančního daru na transparentní účet č. 237764949/0600 vedený u MONETY MONEY BANK a.s. Sledovat připsání darů je možné ZDE:  https://transparentniucty.moneta.cz/homepage/-/transparent-account/237764949

Pomocí darovací smlouvy

Zasláním finančního daru na základě darovací smlouvy. Pokud chcete mít na zaslaný dar doklad pro daňové účely, zde je darovací smlouva ke stažení, kterou stačí vyplnit, naskenovat a poslat nám na e-mail: info@nfspolutodame.cz. Potvrzenou smlouvu Vám obratem zašleme zpět a Vy na jejím základě zašlete finanční dar.

Nefinančním darem

Nefinančním darem, které je vždy nutno projednat. I na nefinanční dary se uzavírají řádné darovací smlouvy, které vyřešíme individuálně.

Plánujeme přidat

V budoucnu bude možné přispět i nákupem v našem e-shopu, popřípadě účastí na společenských akcích, jejichž pořádání také připravujeme.

[dsm_icon_list _builder_version=“4.9.4″ _module_preset=“default“][/dsm_icon_list]